صفحه آپارات صفحه اینستاگرام کانال تلگرام
 • آخرین آمار کرونا در ایران؛ رکورد قربانیان روزانه کرونا به ۴۱۵ نفر رسید

  آخرین آمار کرونا در ایران؛ رکورد قربانیان روزانه کرونا به ۴۱۵ نفر رسید

 • سود و اقساط وام یک میلیون تومانی چقدر است؟

  سود و اقساط وام یک میلیون تومانی چقدر است؟

 • تتلو: بعد از کرونا به ایران برمی‌گردم!

  تتلو: بعد از کرونا به ایران برمی‌گردم!

 • هشدار به زوج‌های جوان؛ همسرتان را کنترل نکنید

  هشدار به زوج‌های جوان؛ همسرتان را کنترل نکنید

 • سود ۳۲۴۴ میلیارد تومانی دولت از وام یک میلیونی به خانوارها

  سود ۳۲۴۴ میلیارد تومانی دولت از وام یک میلیونی به خانوارها

 • بهترین فوتبالیست آسیا در تاریخ جام جهانی

  بهترین فوتبالیست آسیا در تاریخ جام جهانی

 • مراسم جشن نیمه شعبان

  مراسم جشن نیمه شعبان

 • ناهماهنگی مسولان شهریار به روایت #شهروند_خبرنگار از جیب بیت المال

  ناهماهنگی مسولان شهریار به روایت #شهروند_خبرنگار از جیب بیت المال

خبرگزاری وحیدیه نگار
هشدار به زوج‌های جوان؛ همسرتان را کنترل نکنید

اگر نامزد و یا همسر خود را مکررا بصورت محسوس و نامحسوس کنترل می‌کنید و مدام سوالاتی چون: کجا بودی؟ کجارفتی؟ کی کارت تموم میشه؟ کی پیشته؟ چرا اینو پوشیدی؟ چرا خندیدی؟ و... از او می‌پرسید، عمیقا توصیه میکنم دست از این کار بردارید.بدترین چیزی که هر انسانی را از برقراری یک رابطه فراری می‌دهد این است که فکر کند کسی آزادیش را محدود می‌کند و مجبور است پیوسته در یک دادگاه ناعادلانه بی گناهیش را اثبات کند.

ادامه خبر / کلیک کنید
مسائلی که از روابط زناشویی‌ نباید به دیگران بگویید

اتفاقاتی که بین شما و همسرتان رخ می دهد. هرگز از خلوت خودتان با همسر چیزی به دوستانتان نگویید زیرا این روابط حکم راز بین شما و همسرتان است. همیشه خود را جای همسرتان بگذارید و ببینید از نظر شما قابل پسند است که دوستان همسرتان از رابطه بین شما مطلع باشند یا خیر؟

 

به گزارش شفاآنلاین:مسائل مربوط به اتاق خواب، فقط به شما و همسرتان مربوط است. در غیراین‌صورت خطر عدم اعتماد همسرتان را به جان می‌خرید. «صمیمیت» معنای مشخصی دارد. اگر در زندگی جنسی‌تان با چالشی روبه‌رو شدید، با همسرتان یا روان‌شناس صحبت کنید. روان‌شناسان رازهای شما را نزد خودشان نگه می‌دارند.

 

آتش اختلافات خانوادگی را با گفتن آن به دیگران شعله‌ور تر نکنید

بسیاری از زنان و مردان به خصوص در اوایل ازدواج به دلیل عدم شناخت کافی دچار اختلافاتی هر چند جزئی با خانواده همسرشان می شوند. بازگو کردن این اختلافات نزد دیگران اولا ذهنیت آنها را نسبت به همسر شما تحت تاثیر قرار خواهد داد، ثانیا ممکن است در مواردی حرف هایی که از سر ناراحتی زده اید به گوش خانواده همسرتان برسد و بعد... عواقب چنین چیزی اصلا قابل پیش بینی نیست!

 

همچنین ممکن شما و همسرتان با خانواده او ارتباط خوبی نداشته باشید، لازم نیست این مشکلات را با خانواده‌ی خودتان در میان بگذارید و یا بالعکس. مطمئن باشید هر چقدر هم که بخواهید کاملا قید آن‌ها را بزنید، آن‌ها خانواده شما هستند، قطعا بر کیفیت و دوام زندگی مشترکتان موثرند و به خاطر نسبتی که دارید زندگیتان به نوعی به هم گره خورده و شما جایی به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید.

 

حتی ممکن است این اختلافات در بسیاری از مواقع به مرور زمان برطرف می‌شوند و ممکن است روابط و رفتار شما با آن افراد تغییر کنید در این صورت شما مجبور به توضیحی به دلیل رفتار صمیمان‌تان با دیگران نیستید.


 

لزومی ندارد شرایط مالی‌تان را با دیگران در میان بگذارید

لزومی ندارد کسی از شرایط مالی شما آگاه باشد میزان پس انداز حقوق پولی که به دیگران قرض داده اید یا گرفته اید جزء موارد شخصی است و نیاز نیست دیگران از آن مطلع باشند. ممکن است با قضاوت نادرست آنها روبرو شوید.

 

ممکن است شما را ثروتمندتر از آنچه که هستید ببینند و فکر کنند در زندگی مشکلی ندارید، بنابراین توقعاشان از شما بالا رود. همین طور ممکن است تنها به این دلیل که درآمد بیشتری دارند خود را بالاتر از شما ببینند و با شما مثل یک زیر دست رفتار کنند. با حفظ چنین اسراری تعادل را در دوستی خود برقرار خواهید کرد.

 

نارضایتی از رفتار همسرتان را با خود او درمیان بگذارید نه دیگران

شاید وقتی همسر شما طبق میلتان رفتار نمی کند و یا رفتار و کردار خود شما را عصبانی می کند، به درددل کردن با دوستان نیاز پیدا کنید. البته کمی غر زدن یا گلایه اشکالی ندارد، ولی مراقب باشید ذهنیت دوستانتان را نسبت به همسرتان خراب نکنید چرا که این کار تاثیری ماندگار بر ذهن آنها خواهد داشت. مسلما پس از مدتی شما و شوهرتان همه چیز را فراموش می کنید ولی دوستانتان حرف های شما را راجع به او فراموش نخواهند کرد.

 

نظر همسرتان نسبت به اطرافیانتان را با آن‌ها در میان نگذارید

اجازه ندهید ازدواج در رابطه با اطرافیانتان خللی ایجاد کند. اگر همسرتان از یکی از دوستان شما خوشش نمی آید به او یا حتی سایر دوستان نگویید. به خصوص اگر این دوست مرتکب اشتباه یا رفتار بدی نشده باشد. شما می‌توانید با گفتگوی منطقی با همسرتان و مدیریت روابطتان روابطتان را با آن‌ها حفظ کنید.

 

روابط سابق همسرتان مربوط به شماست نه اطرافیانتان

ممکن است همسرتان در گذشته ازدواج نا موفق و یا روابط نا موفقی داشته بوده است که با گفت‌وگو آن را بین خوتان حل کرده و او را درک کرده باشید اما مطمئن باشید دیگران حتی اگر در ظاهر هم تظاهر به درک این مسئله کنند دید منفی نسبت همسر شما پیدا کرده و بر اساس آن قضاوت‌های نادرستی از او می‌کند که این می‌تواند شما را تحت تاثیر قرار داده و زندگی زناشوییتان را به خطر اندازد.

 

شما متوجه نمی‌شوید که این قضاوت‌ها نشات گرفته از درک نکردن روابط قبلی اوست و آن‌ها منطقی می‌پندارید، در صورتی که تاثیر غیر مستقیم درمیان گذاشتن راز همسرتان است. این درباره‌ی دیگر رازهای گذشته همسرتان هم صدق می‌کند.

 

گفتن رازهای مجردیتان به دیگران می‌تواند تیر خلاصی برای زندگی مشترکتان باشد

گفتن رازهای شما در زندگی مشترک به دیگران، می‌تواند دادن تیر خلاص رابطه‌تان به دیگری باشد که هر موقع بخواهد از آن استفاده کند. پنهان کردن گذشته از همسر تحت هر شرایط و برای هر موردی مقبول نیست، اما اگر به هر دلیل رازی دارید که از همسرتان پنهان کرده‌اید هرگز به دیگران نگویید حتی اگر رابطه‌ی صمیمی با او دارید. وقتی شما نتوانستید رازدار خوبی برای خودتان باشید چگونه انتظار دارید دیگران راز دار شما باشند.

ادامه خبر / کلیک کنید
آسیب‌های دعوا کردن کودک در جمع را بدانید

درباره آسیب‌های دعوا کردن کودکان در جمع دیگران، اظهار کرد: برخی از کودکان به علت وجود قوانین سخت در خانه، در مهمانی‌ها و در جمع دیگران رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که در خانه مجاز به انجام آن‌ها نیستند.

این روانشناس ادامه داد: وقتی در خانه چارچوب سفت و سخت وجود داشته باشند، کودک فکر می‌کند در محیط جدید می‌تواند از آن قوانین و مقررات فاصله بگیرد و رفتارهایی را بروز دهد که واقعا به آن علاقه دارد.

لواف با بیان اینکه برخی از کودکان برای جلب توجه دیگران، رفتارهایی را بروز می‌دهند تا در مرکز توجه آن‌ها قرار گیرند، افزود: کودکانی که کنجکاو هستند وقتی در جمعی قرار می‌گیرند می‌خواهند درباره همه چیز اطلاعات کسب کند، به همین دلیل ممکن است تنشی ایجاد شود و والدین در جمع با کودک برخورد کنند.

وی گفت: دعوای کودک در جمع توسط والدین موجب کاهش اعتماد به نفس در او می‌شود و طردشدگی و حقارت او را در پی دارد و این پیام را به کودک می‌دهیم که "تو بد هستی".

این روانشناس تصریح کرد: وقتی کودک برچسب "بد بودن" را دریافت می‌کند، این کار در وهله اول باعث سرخوردگی، کاهش اعتماد به نفس و ایجاد احساس حقارت در او می‌شود و وقتی این رفتار به مرور ادامه پیدا کند، کودک هر رفتاری را که دوست دارد انجام می‌دهد، چراکه با خود می‌گوید: "من که بد هستم پس بذار هرکاری دوست دارم انجام دهم".

لواف افزود: وقتی والدین کودک را در جمع دعوا می‌کنند، خشم نهفته ای در او ایجاد می‌شود، به گونه‌ای که کودک به دنبال تلافی کردن است و رفتار کینه جویانه‌ای در او ایجاد شده وپرخاشگری و لجبازی می‌کند، پس بیشتر محیط را بر هم می‌ریزد تا استقلال خود را نشان دهد.

وی با بیان اینکه باید والدین جلوی این مسئله را بگیرند، اضافه کرد: والدین به کودکشان باید آموزش دهند که در جمع چگونه برخورد کنند و انتظاراتی که از فرزندشان دارند را به او بگویند، واضح و شفاف وظایف کودک را برای حضور در مهمانی آموزش دهند، به عنوان مثال والدین به فرزندشان می‌گویند "داریم به مهمانی می‌رویم دختر یا پسر خوبی باش"، این در حالی است که آن‌ها به کودک نمی‌گویند تعریف خوب بودن چیست.

این روانشناس خاطرنشان کرد: اگر کودک در جمع انتظارات ما را برآورده نکرد، او را از جمع جدا کنیم و آرام تذکر دهیم تا رفتارهای منفی را انجام ندهد، همچنین یک جایگزین برای کودک در مهمانی مشخص کنید تا سرگرم آن شود و رفتارهای منفی انجام ندهد و این روش پیشگیرانه است.

ادامه خبر / کلیک کنید

افسردگی چیست؟

خبر شماره 616
افسردگی چیست؟

مشاوره افسردگی فرآیندی است که آن مشاور به تشخیص و درمان فرد افسرده پرداخته و ابتدا با روش های بدون دارو شروع شده و سپس در صورت نیاز و شدت افسردگی دارو نیز تجویز می شود.

آیا افسردگی منجر به تنبل شدن شما می شود؟

یک فرد افسرده ای که بدون احساسات می باشد، مشابه با یک فرد تنبل نیست. زمانی که یک فردی تنبل است، هیچ کاری انجام نمی دهد یا کارهای ناخوشایندی انجام می دهد، حتی زمانی که انرژی لازم را برای انجام دادن کارشان داشته باشند.

فردی که به دلیل افسردگی بدون انگیزه می باشد، معمولا می خواهد که کار کند و کارهاییی را انجام بدهد، ولی احساس می کند که چنین توانایی ندارد؟

علائم افسردگی چه مواردی می باشند؟

از نظر مشاور افسردگی: تشخیص علائم افسردگی اهمیت زیادی دارد. متاسفانه نیمی از افرادی که افسردگی دارند، هیچ وقت شناسایی نمی شوند یا تحت درمان قرار نمی گیرند. علائم افسردگی عبارتند از:
• عدم تمرکز، یادآوری جزئیات و تصمیم گیری ها
• خستگی
• احساس گناه، بی ارزش بودن و درماندگی
• بدبینی و ناامیدی
• بی خوابی، بیدار ماندن تا اوایل صبح، یا خوابیدن بیش از اندازه
• بیقراری
• تحریک پذیری
• از دست دادن علاقمندی نسبت به مواردی که قبلا لذت بخش بوده اند، همانند سکس
• خوردن بیش از حد غذا یا از دست دادن اشتها
• درد ها، ناراحتی ها، سردردها یا گرفتگی های عضلانی که خوب نمی شوند
• مشکلات گوارشی که بدون دریافت درمان بهبود نمی یابند
• ادامه داشتن احساسات غمگینین، اضطراب یا پوچ گرایی
• تفکرات یا اقدامات خود کشی

علائم افسردگی در مردان چگونه است؟

افراد مختلف علائم مختلفی از افسردگی را تجربه می کنند و همچنین علائم موجود در مردان نسبت به علائم موجود در زنان متفاوت می باشد. مردان به احتمال زیاد احساس خستگی و بی قراری می کنند، علاقه شان نسبت به کار، خانواده و یا سرگرمی ها کاهش پیدا می کند و با مشکلات خوابی مواجه می شوند.

مردها معمولا در جلسه مشاوره افسردگی علائم را بیان کرده و در بسیاری موارد بیان آن برایشان سخت است.

آیا افسردگی قابل معالجه است؟

در حالی که افسردگی قابل درمان می باشد و علائم آن قابل رفع است، ولی نمی تواند به صورت کامل معالجه شود.

در مقابل، هدف درمانگر بهبود دادن می باشد. همانند سایر شرایط مزمن، حتی در صورتی که فرض بر امکان بروز مجدد آن باشد، یک سری روش های درمان برای کاهش شدت علائم، مدیریت شرایط و حمایت از شما وجود دارند.

آیا اضطراب و افسردگی می تواند به خودی خود از بین برود؟

در اکثر موارد، اضطراب یک شرایطی می باشد که به صورت خود به خود به وجود می آید و از بین می رود. ولی در برخی مواقع، اضطراب نمی تواند بدون استفاده کردن از درمان، به صورت کامل از بین برود. این یک نکته منفی می باشد.

نکته مثبت موجود عبارت از این است که شما می توانید علائم خودتان را مدیریت کنید تا آنها شرایط شما را مدیریت نکنند.

من به چه نحوی می توانم تشخیص بدهد که دچار اضطراب شده ام یا افسردگی؟

اختلال های اضطرابی از طریق علائم مختلفی مشخص می شوند. یکی از رایج ترین علامت های موجود عبارت از یک نگرانی افراطی یا سرزده ای می باشد که منجر به ایجاد اختلال در عملکرد روزمره می شود. سایر علائم موجود شامل بیقراری، سراسیگمی، خستگی، مشکل تمرکز، تحریک پذیری، درد عضلات و مشکلات خوابی می باشند.

۱۱ علامت و نشانه مربوط به اختلال های اضطرابی از جمله افسردگی

اکثر افراد در برخی از مراحل زندگی خودشان اضطراب را تجربه می کنند.

در واقع، اضطراب یک واکنش کاملا نرمال به اتفاقات استرس زای زندگی، همانند جابجایی، تغییر  شغل و مواجه شدن با مشکلات مالی می باشد.

با این وجود، زمانی که علائم اضطراب طولانی مدت تر از اتفاقات محرک کننده آن باشند و در زندگی شما تداخل ایجاد کنند، این موارد می تواند نشانه دهنده یک اختلال اضطرابی باشند.

اختلال های اضطرابی می توانند ناتوان کننده باشند، ولی می توانند از طریق دریافت یک کمک مناسب از یک متخصص بالینی مدیریت شوند. شناخت علائم اولین مرحله می باشد.

در ادامه ۱۱ علامت رایج مربوط به یک اختلال اضطرابی در مشاوره افسردگی و همچنین نحوه کاهش یافتن اختلال به صورت طبیعی و زمانی که به کمک یک متخصص نیاز پیدا می شود، بیان شده اند:

۱٫ نگرانی بیش از حد

یکی از رایج ترین علامت های اختلال اضطرابی، نگرانی بیش از حد می باشد.
نگرانی مربوط به اختلال اضطرابی، هیچ نوع تناسبی با اتفاقات تحریک کننده آن ندارند و معمولا در واکنش به یک موقعیت نرمال و روزانه صورت می گیرند.
به منظور اینکه یک نگرانی به عنوان علامتی از اختلال اضطراب عمومی شده در نظر گرفته شود، باید در اکثر روز ها  و حداقل به مدت شش ماه ادامه داشته باشد و کنترل کردن آن سخت باشد.
نگرانی ایجاد شده باید شدید و سرزده باشد، منجر به ایجاد مشکل در تمرکز و انجام دادن وظایف روزمره شود.
افراد زیر ۶۵ سال با بیشترین ریسک مربوط به اختلال اضطراب عمومی شده مواجه هستند، به خصوص افرادی که مجرد هستند، یک وضعیت اقتصادی اجتماعی سطح پایینی دارند و عوامل استرس زای زیادی در زندگی آنها وجود دارد.

۲٫ احساس تهییج شدن

زمانی که یک فردی اضطراب را احساس می کند، بخشی از سیستم عصب همدردانه آنها بیش از حد فعال می شود.

این تاثیرات بر روی کل بدن تاثیر می گذارد که شامل ضربان شدید قلب، عرق ریزی کف پا و کف دست،  لرزان بودن دست ها و خشکی دهان می باشد.

دلیل صورت گرفتن این علائم، وجود داشتن این احساس در ذهن شما می باشد که یک خطری را درک کرده اند و به همین دلیل ذهنتان تلاش می کند بدن شما را آماده واکنش نشان دادن به تهدید بکند.

بدن شما چریان خونی را از سیستم گوارشی منحرف می کند و آن را به سمت عضلاتی می فرستد که شما برای دویدن یا مبارزه به آنها نیاز دارید. همچنین این کار منجر به افزایش ضربان قلب شما می شود و احساس های شما را شدیدتر می کند.

هر چند که این احساسات در حین مواجه شدن با یک تهدید واقعی مفید می باشند، ولی در صورتی که ترس فقط در سر (ذهن) شما وجود داشته باشد، می تواند ناتوان کننده باشد.

حتی برخی از تحقیقات صورت گرفته بیانگر این است که افراد دارای اختلال های اضطرابی، نمی توانند حالت انگیختگی خودشان را همانند افراد بدون اختلال اضطرابی، سریع کاهش بدهند؛ این بدان معنا است که آنها تاثیرات اضطراب را برای یک دوره طولانی مدت تری تجربه می کنند.

می توانید از مشاوره آنلاین رایگان افسردگی بهره ببرید.

۳- بیقراری

بی قراری یکی دیگر از علائم رایج اضطراب می باشد، به خصوص در کودکان و نوجوانان.

زمانی که یک فردی بیقراری را تجربه می کند، در اغلب مواقع آن را به عنوان یک احساس حدی یا یک اصرار ناخوشایند برای حرکت کردن تعریف می کنند.

یک مطالعه صورت گرفته بر روی ۱۲۸ کودکی که در آنها اختلال های اضطرابی تشخیص داده شده بود، نشان داد که ۷۴% از آنها بی قراری را به عنوان یکی از علائم اضطراب اصلی شان توصیف می کنند.

در حالیکه بیقراری در تمامی افراد مبتلا به اضطراب صورت نمی گیرد، ولی یک معیاری می باشد که پزشکان در حین صورت دادن تشخیص، به صورت مکرر از آن استفاده می کنند.

در صورتی که شما بی قراری را در اغلب مواقع روزها و به مدت بیش از شش ماه تجربه کنید، این حالت می تواند نشان دهنده یک اختلال اضطرابی باشد.

۴- خستگی یکی از علائم بارز در جلسات مشاوره بیماران افسرده

در جلسات مشاوره بیماران افسرده این مورد بسیار دیده می شود.

به راحتی خسته شدن می تواند یک علامت بالقوه دیگری از اختلال اضطراب عمومی شده باشد.

این علامت می تواند منجر به شگفت زده شدن برخی از افراد شود، چرا که یک اضطراب معمولا با فعالیت بیش از حد یا برانگیختگی مرتبط است.

در برخی موارد، خستگی می تواند بعد از یک حمله اضطرابی صورت بگیرد، در حالیکه در مورد سایر افراد، خستگی می تواند مزمن باشد.

هنوز مشخص نمی باشد که آیا این خستگی به دلیل سایر علائم اضطراب، همانند بی خوابی یا گرفتگی عضلات، یا به خاطر تاثیرات هورمونی اضطراب مزمن ایجاد می شود.

با این وجود، نکته مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد عبارت از این نکته است که خستگی همچنین می تواند یک علامتی از افسردگی یا شرایط بالینی دیگری باشد؛ به همین دلیل خستگی برای تشخیص یک اختلال اضطرابی کافی نمی باشد.

۵-مشکل داشتن در تمرکز

اکثر افراد دارای اضطراب، یک سری مشکلات مربوط به تمرکز را گزارش می کنند.

یک مطالعه صورت گرفته بر روی ۱۵۷ کودک و نوجوان دارای اختلال اضطراب عمومی شده نتیجه گیری کرد که بیش از دو سوم آنها دارای مشکل تمرکز می باشند.

یک مطالعه دیگری که بر روی ۱۷۵ فرد بالغ دارای همان اختلال صورت گرفته بود، نتیجه گیری کرد که تقریبا ۹۰% از مشارکت کنندگان دارای مشکل تمرکز می باشند. زیاد بودن میزان اضطراب در این افراد، احتمال بروز مشکل را افزایش می داد.

برخی از مطالعات صورت گرفته نشان داده اند که اضطراب می تواند در کارکرد حافظه تداخل ایجاد کند؛ این حافظه مسول نگه داشتن اطلاعات کوتاه مدت می باشد. این مورد می تواند در توضیح تجربه شدن اضطراب بالا در افراد دارای سطح عملکردی پایین مفید باشد.

با این وجود، مشکل داشتن در تمرکز همچنین می تواند نشان دهنده یک شرایط بالینی دیگری، همانند اختلال کمبود توجه یا افسردگی باشد؛ به همین دلیل مشکل تمرکزی یک دلیل کافی برای وجود داشتن اختلال اضطراب نمی باشد.

۶-تحریک پذیری

اکثر افراد دارای اختلال های اضطرابی، همچنین تحریک پذیری افراطی را هم تجربه می کنند و این در جلسات مشاوره افسردگی بسیار دیده می شود.

بر اساس نتایج مربوط به یک مطالعه جدید صورت گرفته بر روی ۶۰۰۰ فرد بالغ، بیش از ۹۰% افراد دارای اختلال اضطراب عمومی شده، احساس تحریک پذیری را در زمانی گزارش کرده بودند که اختلال اضطرابی در وخیم ترین شرایط خودش قرار داشت.

بزرگسالان جوان و میانسال دارای اختلال اضطراب عمومی شده، تحریک پذیری صورت گرفته در طول زندگی روزمره را دو برابر بیشتر از نگرانی های موجود گزارش کرده بودند.

با توجه به اینکه اضطراب با سطح تهییج و نگرانی افراطی زیادی مرتبط است، تعجب آور نخواهد بود که تحریک پذیری یک علامت رایجی باشد.

۷-گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات در بیشتر روزهای هفته، یک علامت رایج دیگری از اضطراب می باشد.

هر چند که این علائم می توانند رایج باشند، ولی ارتباط آنها با اضطراب تا به حال مشخص نشده است. ولی همچنین این امکان وجود دارد که اضطراب منجر به افزایش سفتی ماهیچه ها شود یا یک عامل سومی وجود داشته باشد که منجر به بروز هر دو اینها شود.

به صورت جالب توجهی نشان داده شده است که درمان درد عضلات با استفاده از روش درمان ریلکسیشن عضلات ،می تواند نگرانی را در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی شده کاهش دهد. حتی برخی از مطالعات نشان داده اند که این روش کارایی مشابهی با روش درمان شناختی رفتاری دارد.

می توانید از خدمات مشاوره افسردگی در سایت مشاورانه بهره ببرید.

۸-مشکل داشتن در خوابیدن یا باقی ماندن در حالت خواب

اختلالات خوابی رابطه قوی با اختلالات اضطرابی دارند. بیدار شدن در میانه های شب و مشکل داشتن در خوابیدن، دو مورد از رایج ترین مشکلات خوابی گزارش شده می باشند.

برخی از تحقیقات صورت گرفته نشان داده اند که حتی بی خوابی در طول دوران کودکی، می تواند با افزایش اضطراب در مراحل بعدی زندگی مرتبط باشد.

یک مطالعه ای که به مدت ۲۰ سال نزدیک به ۱۰۰۰ کودک را مورد مطالعه قرار داده بود، نتیجه گیری کرد که بی خوابی در کودکان، با ۶۰% ریسک افزایش یافته مربوط به ایجاد اختلال اضطراب تا سن ۲۶ سالگی مرتبط بوده است.

هر چند که بی خوابی و اضطراب ارتباط قوی با یکدیگر دارند، ولی هنوز مشخص نیست که آیا بی خوابی منجر به اضطراب می شود، یا اضطراب منجر به ایجاد بی خوابی می شود یا یک رابطه دو طرفه ای مابین آنها وجود دارد.

آنچیزی که مشخص می باشد، عبارت از این است که در حین درمان شدن یک اختلال اضطرابی، بی خوابی هم در اغلب مواقع بهبود می یابد.

۹-حملات وحشت زدگی

یکی از انواع اختلال های اضطرابی، اختلال وحشت زدگی نام دارد که با صورت گرفتن مکرر حمله های وحشت زدگی مرتبط است.

حمله های وحشت زدگی منجر به ایجاد یک احساس ترس شدید و مضمحل کننده ای می شود که می تواند ناتوان کننده باشد.

معمولا این ترس های افراطی با ضربان شدید قلبی، عرق ریزی، لرزش، تنگی نفس، کم عمق بودن تنفس، تهوع و ترس از مردن یا از دست دادن کنترل همراه می شوند.

حمله های وحشت زدگی می توانند به صورت مجزا صورت بگیرند، ولی در صورتی که به صورت مکرر و پیشبینی نشده صورت بگیرند، می توانند نشان دهنده یک اختلال وحشت زدگی باشند.

تخمین زده شده است که ۲۲% از بزرگسالان آمریکا، در برخی از مراحل زندگی خودشان وحشت زدگی را تجربه می کنند، ولی در حدود ۳% از آنها به اندازه ای حمله وحشت زدگی دارند که معیار مربوط به اختلال وحشت زدگی را تامین می کنند.

۱۰-اجتناب از موقعیت های اجتماعی

شما در صورت داشتن علائم زیر می توانید نشانه های اختلال اضطراب اجتماعی را نشان بدهید:

احساس اضطراب یا ترس در مورد موقعیت های اجتماعی پیش رو

نگران بودن نسبت به این مورد که توسط سایر افراد قضاوت شوید یا مورد بررسی قرار بگیرید

ترس داشتن نسبت به خجالت زده شدن یا استهزا شدن در برابر دیگران

اجتناب از موقعیت های اجتماعی خاص به دلیل ترس های موجود

اختلال اضطراب اجتماعی یک مورد کاملا رایجی می باشد و تقریبا بر روی زندگی ۱۲% از افراد بزرگسال آمریکایی تاثیر می گذارد.

اضطراب اجتماعی معمولا در مراحل اولیه زندگی شروع شود. در واقع، این اختلال در مابین حدود ۵۰% از افراد، قبل از سن ۱۱ سالگی تشخیص داده شده بود و در مورد ۸۰% از افراد، این اختلال قبل از سن ۲۰ سالگی تشخیص داده شد بود.

افراد دارای اضطراب اجتماعی در گروه های خودشان یا در حین ملاقات با سایر افراد، ممکن است که کاملا خجالتی و ساکت باشند. هر چند که ممکن است در ظاهر مضطرب به نظر برسند، ولی در درون خودشان یک ترس و اضطراب شدیدی خواهند داشت.

این کناره گیری در برخی مواقع می تواند باعث شود که افراد دارای اضطراب اجتماعی، پر افاده به نظر برسند، ولی این اختلال با عزت نفس پایین، خود انتقادی شدید و افسردگی همراه است.

۱۱-ترس های غیر عقلایی

ترس های شدید نسبت به موارد خاص، همانند عنکبوت ها، فضاهای بسته یا ارتفاعات، می تواند یک علامتی از فوبیا باشد.

یک فوبیا به عنوان یک اضطراب یا ترس افراطی نسبت به یک شئی یا موقعیت خاص در نظر گرفته می شود. این احساس به اندازه کافی شدید می باشد که می تواند توانایی شما برای عملکرد نرمال را دچار اختلال کند.

برخی از فوبیاهای رایج عبارتند از:

فوبیاهای مربوط به حیوانات: ترس از حیوانات یا حشرات خاص

فوبیاهای مربوط به محیط طبیعی: ترس نسبت به اتفاقات طبیعی همانند تند باد ها یا سیل ها.

فوبیای مربوط به خون – تزریق – جراحت: ترس نسبت به خون، تزریقات، سوزن ها یا جراحت ها

فوبیاهای موقعیتی: ترس نسبت به موقعیت های خاص، همانند هواپیما یا آسانسور

اگوروفوبیا Agoraphobia (ترس نسبت به مکان های باز) یک فوبیای دیگری می باشد که شامل ترس داشتن نسبت به حداقل دو مورد از موارد زیر است:

استفاده از حمل و نقل عمومی

قرار گرفتن در مکان های باز

قرار گرفتن در مکان های بسته

قرار گرفتن در صف یا در یک جای شلوغ

رفتن به بیرون از خانه به تنهایی

فوبیا بر روی بخشی از زندگی ۱۲٫۵% از آمریکایی ها تاثیر گذار می باشد. معمولا این افراد در دوران کودکی یا سال های نوجوانی دچار فوبیا می شوند و همچنین این فوبیان در زنان رایج تر از مردان می باشد.

ادامه خبر / کلیک کنید

شرایط تحصیل در سوئد

خبر شماره 615
شرایط تحصیل در سوئد

انتخاب مکانی برای تحصیل در خارج از کشور ممکن است بزرگترین تصمیم زندگی شما باشد. از این رو، هر چیزی مرتبط به این تصمیم، باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد. کشور سوئد کشوری فوق العاده محبوب برای تحصیل است. این کشور میان پیشتازان جهانی در آموزش عالی قرار دارد و بخشی از شهرت خود را مدیون سیستم آموزش مستقلش است که در آن زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه ی گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. به عبارت دیگر آموزش عالی سوئد، گزینه ای عالی برای پرورش مهارت های فردی همراه با آزادی و مسئولیت پذیری می باشد. تعداد دانشجویان بین المللی که در حال تحصیل در دانشگاه های سوئد می باشند، روز به روز در حال افزایش است.

نظام آموزشی

تحصیلات پیش دانشگاهی

كودكان‌ از 6 سالگی وارد دوره‌ آمادگی می‌شوند. آموزش‌ رسمی و اجباری كشور سوئد از هفت سالگی آغاز می‌شود و 9 سال‌ طول‌ می‌كشد. در اين‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ با محيط‌ و نحوه‌ آموزش‌ آشنا می‌شوند و زبان‌های سوئدی و انگليسی، علوم‌ اجتماعی، علوم‌ طبيعی و رياضيات‌ را می‌آموزند. در طول‌ تحصيلات‌ اجباری، دانش‌آموزان‌ بدون‌ امتحان‌ به‌ كلاس‌های بالاتر می‌روند و فقط‌ در سال‌ پنجم‌ و نهم‌ در امتحان‌ شركت‌ می‌كنند كه‌ برای ارزيابی نظام‌ آموزشی اجباری در سوئد است.از 16 سالگی دانش‌آموزان‌ وارد دبيرستان‌ (Gymnasieskola) می‌شوند و در سه سال‌ دروس‌ نظری و عملی را می‌گذرانند. دروس‌ عمومی كه‌ در همه‌ برنامه‌های آموزشی مشترک است، شامل‌ زبان‌های سوئدی و انگليسی، مدنيت، تعليمات‌ دينی، رياضيات، علوم‌ طبيعی، تربيت‌ بدنی، هنر و بهداشت‌ است.در پايان‌ دوره‌ 3 ساله‌ تحصيلات‌ دبيرستان، دانش‌آموزان‌ در امتحانات‌ نهايی كه‌ برای هر درسی جداگانه‌ برگزار می‌شود، شركت‌ می‌كنند كه‌ تنها آزمون‌ اين‌ دوره‌ است.در سوئد، مركز ملی آموزش‌ (Skolverket) ارزيابی دبستان‌ها و دبيرستان‌ها و همچنين‌، تبيين‌ دروس‌ و نظام‌ آموزشی را به‌ عهده‌ دارد.

تحصیلات دانشگاهی

‌تحصيلات‌ دانشگاهی در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی امكان‌پذير است. در سوئد 70 مركز آموزش‌ عالی زير نظر وزارت‌ آموزش‌ و علوم (‌Ministry of Education and Science) فعاليت‌ آموزشی و پژوهشی دارند كه‌ شامل‌ هشت دانشگاه‌ جامع، 18 دانشگاه‌ و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی تخصصی و غيره‌ هستند. دفتر ملی پذيرش‌ دانشجو (VHS) كه‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی تأسيس‌ كرده‌اند، فقط‌ مسئول‌ پذيرش‌ دانشجو در سطح‌ كارشناسی است. داوطلبان‌ ورود به‌ تحصيلات‌ عالی بايد شرايط‌ خاصی را كه‌ دانشكده‌ مربوط‌ دارد، احراز كنند. تحصيلات‌ دانشگاهی در كشور متناسب‌ با تحصيلات‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ است، بنابراين‌ گرايش‌ ديپلم‌ در انتخاب‌ رشته‌ دانشگاهی اهميت‌ زيادی دارد. در كشور سوئد برای پذيرش‌ دانشجو در صورتی كه‌ متقاضيان‌ يک رشته‌ بيشتر از گنجايش‌ دانشكده‌ مربوط‌ باشند، نمرات‌ دروس‌ دبيرستان‌ يا نمره‌ آزمون‌ سراسريی دانشگاه‌ها كه‌ البته‌ شركت‌ در آن‌ داوطلبانه‌ است، ملاكک پذيرش‌ دانشجو است. آزمون‌ سراسری مراكز آموزش‌ عالی به‌ منظور ارزيابی نظام‌ آموزشی در سوئد و معلومات‌ و توانايی‌های عمومی متقاضيان‌ به‌ عمل‌ می‌آيد.

تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس

طول دوره ی تحصیلی در دانشگاههای سوئد 3 الی 4 سال است.  دروس در این مقطع اکثرا به زبان سوئدی ارائه می گردد و تسلط افراد به زبان سوئدی برای تحصیل در این مقطع الزامی است . شروع ترم ها در ماه های ژانویه و سپتامبر می باشد . برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدرک زبان در سطح ایلتس ۶ مورد نیاز است.یکی از مزیای شرایط تحصیل در سوئد این است که پس از اتمام تحصیل در این کشور شرایط شغلی برای فارغ التحصیلان مهیا شده و می توانند به راحتی مشغول به کار شوند. دانشجویان در مقطع لیسانس در دانشگاههای سوئد می توانند به مدت ده ساعت در هفته کار کنند و به ازای آن برای هر ساعت به طور متوسط بین 8 تا 10 یورو دریافت کنند که طبیعتا می تواند هزینه های زیادی از زندگی و تحصیل آن ها را پوشش دهد.

تحصیل در سوئد در مقطع فوق لیسانس

کشور سوئد از جمله کشور هایی است که تحصیل فوق لیسانس در آن می تواند مزایای زیادی داشته باشد. اول اینکه امکان کار و شغل بعد از تحصیل مقطع فوق لیسانس به طرز قابل توجهی مهیا است و همین باعث می شود که تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان زیادی داشته باشد دوم اینکه افرادی که در سوئد مقطع فوق لیسانس خود را بخوانند و مدرک خود را از یکی از دانشگاههای سوئد بگیرند شانس بیشتری برای قبولی در مقاطع بالاتر دکتری در همین دانشگاههای سوئد را خواهند داشت. این یک سوی مثبت تحصیل در سوند در این مقطع است و از سوی دیگر تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاههای سوئد به منظور اشتغال فرد دانشجو است بدین معنی که فرد دانشجو در حین تحصیل مبلغی را به عنوان حقوق به صورت ماهیانه دریافت خواهد کرد.

طول دوره ی فوق لیسانس در سوئد یک الی دو سال است. روس در این مقطع هم به زبان سوئدی هم به زبان انگلیسی ارائه می گردد . شروع ترم ها در ماه های ژانویه و سپتامبر می باشد . تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد مستلزم داشتن مدرک زبان در سطح ایلتس ۶.۵ می باشد. دانشجویان مقطع فوق لیسانس در سوئد امکان 20 ساعت کار دانشجویی در هفته در خلال تحصیل را خواهند داشت که می تواند برای هزینه های زندگی دانشجویان کمک کننده باشد.

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

طول دوره دکتری در کشور سوئد ۴ تا ۵ سال می باشد ، دروس در این مقطع به دو زبان انگلیسی و سوئدی ارائه می شود برای تحصیل در مقطع دکتری مدرک زبان در سطح ایلتس ۷ مورد نیاز است هم چنین معدل فرد متقاضی باید در رده A  باشد. دانشجویان در حین تحصیل ۳۰ ساعت در هفته حق کار پاره وقت را دارا می باشند .به خاطر تسهیلات ویژه ای که کشور سوئد برای دانشجویان مقطع دکتری قائل است از دادن هزینه هایی به صورت ماهانه و حقوق طور برای ساپورت مخارج تحصیلی و زندگی دانشجو گرفته تا امکانات دیگر خود دانشگاه و مهیا کردن آینده ی شغلی مناسب برای دانشجویان، همواره تحصیل در سوئد در مقطع دکتری متقاضیان زیادی داشته است.تحصیل در سوئد در مقطع دکتری به دو صورت پرداخت شهریه و امکان گرفتن بورسیه های تحصیلی با فراهم کردن شرایطی خاص، وجود دارد.

ادامه خبر / کلیک کنید
قوانین تحصیل در کانادا

قوانین تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا با توجه به دانشگاه های سطح بالای این منطقه و کیفیت بالای آموزشی مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. برنامه ی نظام آموزشی دولت کانادا به طوری برنامه ریزی شده است که چشم انداز ده ساله ایی را برای آینده ی آموزشی این کشور ترسیم و طراحی شده است از طرف دولت مردان و سیاست گذاران دولت کانادا به نحوی که برنامه ریزی های جزیی و سیاست های کلی تمام تمرکز خود را بر روی آموزش معطوف کرده اند و هدف خود را آموزش استعداد های برتر چه داخل کانادا و چه برای مهاجرین در نظر گرفته اند و این برنامه را برای آموزش مهاجرین و تبدیل کردن آنها به یک نیروی متخصص که از داخل کانادا تربیت شده است سوق دادند و به طور کلی آینده را برای استعداد های برتر مهاجرین در نظر گرفته دولت کانادا ، نظام آموزشی کانادا یک نظام آموزشی برتر در امر پژوهش و آموزش عملی است و فارق التحصیلان از کالج ها و دانشگاه های کانادا معمولا وارد بازار کار و دانشگاه ها میشوند و این قدرت بالای نظام آموزشی این کشور را نشان میدهد. نظام آموزشی کانادا به سطوح مختلفی تقسیم می شود مانند دیگر نظام های آموزشی دیگر ، آموزش ابتدایی و متوسطه کاندا از لحاظ رتبه بین پنج کشور برتر دنیا به حساب می اید و در کشوره ای انگلیسی زبان رتبه یک را به خود اختصاص داده است و این امکان را فراهم آورده است که هم دانش آموزان از مدارس دولتی و هم مدارس خصوصی این کشور برای بالا بردن سطح دانش خود استفاده کنند . آموزش ابتدایی ۶ ساله است. و مقطع متوسطه نیز از سال هفتم تا سال دوازدهم ادامه دارد اما ممکن است این شرایط در دیگر ایالت های کشور کانادا تفاوت داشته باشد مانند ایالت کبک که طول دوره تحصیل در آن ۱۱ ساله است . زبان در کشور کانادا متفاوت است در کانادا زبان انگلیسی و هم فرانسه جزء زبان های اصلی هستند و استفاده از این زبان ها در هر ایالت متفاوت میباشد و از دیگر نکات آموزش کانادا میتوان ایالت انتاریو اشاره کرد که بدون نظارت آموزش و پرورش کانادا وبه صورت مستقل اداره میشود و پس از اتمام دوران متوسطه گذراندن کالج ها مطرح میشود گذراندن کالج ها این اجازه را به دانش آموزان میدهد که راحت تر و زود تر وارد بازار کار شوند و اقتصاد وصنعت کانادا به سرعت آن ها را جذب میکند ولی رشته و کار فرما نیز برای جذب این افراد نظر مهمی را دارا هستند بسیط بودن اقتصاد کانادا این امکان را فراهم آورده تا در همه ی زمینه ها چه درمان و چه کشاورزی همه جذب بازار کار شوند و بیکار ماندن این افراد بسیار بعید به نظر میرسد. از شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های کانادا معدل و نمرات سال آخر دبیرستان دانش آموزان است. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های کانادا انگلیسی و از این رو دانشجویان میبایست مدرک زبان آیلتس حداقل 6 را داشته باشند. یکی از دانشگاه های کانادا دانشگاه کبک می باشد که بیش از 87000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.


شرایط تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی کانادا
برای تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های کانادا دانشجویان میبایست مدرک دیپلم با معدل حداقل 14 را داشته باشد البته پذیرش در بعضی رشته های تحصیلی در دانشگاه های ممتاز نیازمند معدل بالای 15 میباشد لذا داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6 یا تافل جهت پذیرش در دانشگاه الزامی است. لازم به ذکر است دانشجویانی که مدرک زبان ندارند میبایست دوره های آموزشی زبان انگلیسی را در دانشگاه سپری کنندکه ممکن است یک یا دو ترم زمان ببرد زیرا تحصیل درکانادا بدون مدرک زبان دانشجویان را با مشکل مواجه میسازد لذا توصیه شده که در کشور مبدا مدرک زبان خود را بگیرند. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های کانادا در سال مبلغی حدود 14000 تا 18000 دلار میباشد که این مبلغ با توجه به دانشگاه متغیر است. در مقطع لیسانس ،دانشجویانی که معدل بالا دارند کمک هزینه تحصیلی بین 1500 تا 9000 دلار در سال را دریافت میکنند.


شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد کانادا
دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های کانادا می بایست مدرک کارشناسی 4 ساله با معدل بالای 14 و توصیه نامه از اساتید مقطع لیسانس خود و مدرک زبان تافل یا آیلتس 6.5 را داشته باشند. لازم به ذکر است که اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ندارند در اغلب موارد امکان پذیر نمی باشد. در اکثر دانشگاه های کانادا به دانشجویان مقطع فوق لیسانس کمک هزینه تحصیلی داده نمی شود البته در برخی از دانشگاه ها با توجه به شرایط دانشجو بعد از طی کردن سال اول تحصیلی یا در بعضی مواقع از همان سال اول به دانشجو کمک هزینه تحصیلی داده میشود. در مقطع فوق لیسانس هزینه های تحصیل برای هرسال بیش از 6000 تا 9000 دلار میباشد که البته در این مقطع برای دانشجویان بین المللی و دانشجویانی که مدرک دانشگاهی کشورهایی غیر از آمریکا و کانادا را دارند گرفتن کمک هزینه تحصیلی و پرداخت هزینه زندگی دانشجویی در کانادا بسیار مشکل است.


شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کانادا
دانشجویان در اکثر رشته ها برای اخذ مدرک حداقل به سه سال تحصیلی تمام وقت نیاز دارند، اما برخی از دانشجویان برای مدت طولانی تری _حداکثر به مدت شش سال _به ادامه تحصیل می پردازند . دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های کانادا دارند میبایست مدرک زبان آیلتس 7 را داشته باشند. سالانه به 1000 نفر از دانشجویان مقطع دکترا اقامت دائم کانادا داده می شود که می توانند در ارگان های دولتی کانادا مشغول به کار شوند به همین دلیل متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترای کانادا بسیارند. دانشجویان در این مقطع میتوانند از کمک هزینه های تحصیلی بهره مند شوندهمچنین دانشجویان ابتدا میبایست جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترای کانادا محل تحصیل خود را انتخاب کنند در غیر این صورت در اغلب مواقع پرونده دانشجو توسط هیئت علمی دانشگاه رد میشود.در کشور کانادا اغلب دانشگاه ها به صورت خصوصی میباشند و هزینه های تحصیل در کانادا با توجه به محل تحصیل متغیر میباشد که بالاترین هزینه ها مربوط به شهر اونتاریو و کمترین هزینه ها مربوط به شهر کبک میباشد اما به طور کلی هزینه ها حدود 14000 تا 22000 درسال میباشند.
دانشجویان واجد شرایط کار ضمن تحصیل در کانادا می توانند به یکی از روش های زیر کار کنند:
زمانی که دوره تحصیلی خود را آغاز کردند می توانند تا 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی کار کنند.
فارغ از عملکرد درسی، می توانند در طول دوره های استراحت و تعطیلات خود بین ترم های تحصیلی، به صورت تمام وقت کار کنند.
دانشجویان تا قبل از شروع به تحصیل امکان کار ندارند و حتما باید در یکی از موسسات تعیین شده شروع به تحصیل نمایند تا واجد شرایط کار کردن در بیرون از دانشگاه شوند.

ادامه خبر / کلیک کنید
معافیت تحصیلی دانشجویی


فرایند بازگشت به تحصیل مشمولان انصرافی از دانشگاه ها در صورتی که :
1- کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد.
2- به خدمت دوره ضرورت اعزام نشده باشد(مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد).
3- عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف، اخراج، ترک تحصیل شده باشند.
4- عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج، ترک تحصیل
5- امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

سقف سنوات مجاز تحصیل در دانشگاه ها 

 مقطع تحصيلي حداکثر سال مجاز برای تحصیل
 كارداني 2/5
 كارشناسي ناپيوسته 3
 كارشناسي ارشد ناپيوسته 3
 کارشناسی پیوسته 5
 کارشناسی ارشد پیوسته 6
 دکتری پزشکی پیوسته 8
 دكتري تخصصی ناپيوسته 6

درمواردی که دانشجو در سنوات قانونی مقرر نتواند تحصیل خود را به اتمام برساند، با تشخيص و اعلام كميسون موارد خاص دانشگاه هاي مربوط و صرفا جهت فراغت در آن مقطع و موافقت وظیفه عمومی حداكثر يكسال به مدت فوق اضافه مي شود .

انتقال به دانشگاههای داخل کشور به شرط
1) عدم انصراف از دانشگاه مبدا.
2) عدم قبولی مجدد در آزمون یا پذیرش مجدد.
3) عدم تغییر در مقطع و رشته تحصیلی .

مشمولان دانشجو، در صورت ارائه موافقت دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد با رعایت شرایط فوق الذکر با لحاظ مدت سنوات تحصیلی دانشگاه اولیه مجاز به انتقال می باشند .
مهم: انتقال به دانشگاههای خارج کشور مجاز نیست .

ادامه خبر / کلیک کنید

مشاوره تحصیلی

خبر شماره 612
مشاوره تحصیلی

این نوع از مشاوره اختصاص به دانش آموزان مدارس دوره راهنمایی اختصاص دارد که در آینده برای کمک و راهنمایی آنها در زمینه انتخاب رشته تحصیلی در دوره دبیرستان ، انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی ، اطلاع از مقررات و شرایط و قوانین مدرسه یا دانشگاه و یا هر مساله و مشکلی که در محیط تحصیل برای آنها ممکن است پیش بیاید دارد. رفع این نوع مسائل یا مشکلات به عهده مشاوران تحصیلی است.

ضرورت توجه به دوران راهنمایی تحصیلی
آغاز دوران راهنمایی تحصیلی شروع دوران نوجوانی کودکاناست.کمک به نوجوان برای یافتن و شناخت توانائیها، امکانات و ظرفیتهای درونی می تواند نقطه شروع تربیت این دوران پر آشوب باشد که خود راه را برای یکی از مختصات این مرحله یعنی یافتن هویت و نقش اجتماعی باز می کند.

حیات جمعی و نیاز به عضوی از گروه بزرگتر بودن مقدمه فعالیتهای اجتماعی می شود و از آنجا که در عصر حاضر تحصیلات نقش و تاثیر زیادی در دستیابی به این مهم دارد راهنمایی تحصیلی مقدم بر راهنمایی شغلی قرار می گیرد. در سیستم آموزشی ما دوره راهنمایی تحصیلی بعد از ابتدایی این وظیفه را به عهده دارد. یعنی در این دوران دانش آموزان به رشته های تحصیلی مناسب هدایت می شوند. هرچه هدایت تحصیلی صحیح تر و با روشهای اصولی تر انجام گیرد نتایج کاملتر و موفق تری به دنبال خواهد داشت. بروز و ظهور استعدادهای فردی در دوره نوجوانی هر چند روند

راهنمایی تحصیلی را آسانتر می کند ولی به گفته متخصصین این امر اطلاعاتی که از بررسی استعدادهای کودکان ۱۲ یا ۱۳ ساله به دست می آید برای راهنمایی قطعی کافی نیست. نتایج تحصیلی می تواند مکمل این اطلاعات بوده و روند راهنمایی را اعتلا بخشد. در این راستا وضعیت درسی و نمرات دانش آموزان دوره راهنمایی اهمیت ویژه ای دارد. ولی تکیه صرف به نمرات شاید خالی از اشکال نباشد

چرا که توجه به این مساله بدون در نظر گرفتن آسیب شناسی نمرات اکتسابی کاری ناقص و ناتمام خواهد بود. اینکه علت پایین بودن یا بالا بودن معدل درسی ناشی از چه عامل یا عواملی است می تواند مبحث گسترده ای را بر روی فعالیت مشاوره در این دوران بگشاید. اغلب داشتن وضعیت درسی ضعیف نه به علت کندذهنی و هوش پایین شاگردان بلکه می تواند ناشی از دلایل متفاوت چون عدم شناخت روش های صحیح مطالعه و یادگیری و یا حتی دشواریهای خاص آغاز دوران نوجوانی و بلوغ باشد

که با تشخیص و راهنمایی به موقع می توان از افت نمرات دانش آموزان جلوگیری کرد. بدون علت یابی و یافتن دلایل واقعی افت۲تحصیلی در این دوره نمی توان بالا یا پایین بودن معدل درسی را ملاک انتخاب رشته تحصیلی قرار داد. پایه راهنمایی تحصیلی را می توان به عنوان بهترین زمان برای آشنا ساختن دانش آموزان با راهها و روشهای مختلف یادگیری و ترویج یادگیری معنا دار غنیمت شمرد .

خیال بافی، تنوع علایق و عقاید، میل به مباحثه و مخالفت با اطرافیان که همگی مقدمه پختگی عقلی است فرصتی و زمینه مناسبی است برای ایجاد شوق و انگیزه به مطالعه و عادت دادن نوجوان به مطالعه. قبل از اینکه امتحان و نمره ملاکی شود برای هدایت دانش آموزان به سمت رشته های درسی که مستلزم تحصیلات طولانی است یا رشته هایی که مقدمه مهارت آموزی و دستیابی به شغل و حرفه خاص، بایستی ناموفقیت درسی دانش آموزان دوره راهنمایی مورد بررسی قرار گیرد و به علت یابی و و رفع مشکلات مطالعه و یادگیری پرداخت.

افت تحصیلی
افت تحصیلی ، افت عملکرد تحصیلی و درسی دانش آموز از سطحی رضایت بخش به سطحی نا مطلوب است. چنانچه فاصله قابل توجهی بین استعداد بالقوه و استعداد بالفعل فرد در فعالیت های درسی مشهود باشد چنین فاصله ای را افت تحصیلی می نامند. لذا افت تحصیلی فقط در مردودی و یا تجدیدی و یا ترک تحصیل خلاصه نمی شود و در مورد هر دانش آموزی که یاد گیری او کمتر از توان و استعداد بالقوه و حد انتظار باشد صدق می کند.بنا براین شامل دانش آموزان تیز هوش هم می شود که ممکن است دچار افت تحصیلی و کم آموزی باشند.

۳علل افت تحصیلی دانش آموزان در مقطع راهنمایی
جنسیت جنسیت دانش آموزان که طبق مطالعات انجام شده دختران در علوم ادبی و پسران در علوم ریاضی و فنی توانایی بهتری دارند، همچنین طبق گزارش های وزارت آموزش و پرورش میزان مردودی در پسران بیشتر از دختران است. عوامل جسمانی: دانش آموزانی که دارای بنیه ضعیف هستند و از سلامت عمومی کامل برخوردار نیستند نمی توانند به اندازه کافی کوشش و فعالیت داشته باشند این دسته از افراد بخاطر دارا بودن استعداد ابتلا به انواع بیماری ها نظیر گواتر، صرع ، تومورهای مغزی ، برخی از نقص ها و معلولیت های بدنی نظیر معلولیت های بینایی و شنوایی و گیرایی از پیشرفت درسی باز می مانند و دچار عقب ماندگی درسی می شوند.
سازش نایافتگی رفتاری :اختلالات رفتاری در میان کودکان و نوجوانانی که افت تحصیلی دارند به مراتب بیشتر از دانش آموزان عادی است : نا سازگاری هایی چون پر خاشگری ، بیش فعالی ، بی قراری کم رویی شدید و انزوا طلبی ، در خود فرو ماندگی ، بی توجهی ، تخاصم از عوامل مؤثر در افت تحصیلی است.

علل خانوادگی و اجتماعی : یکی دیگر از عوامل مهم در افت پیشرفت تحصیلی دانش آموزان عوامل خانوادگی است. خانواده اولین مکانی است که کودک در آن زندگی می کند و تربیت می یابد ، بسیاری از روانشناسان معتقدند که شخصیت کودک در شش سال اول زندگی شکل می گیرد. بنابراین ، خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی می تواند نقش بارزی در افت و پیشرفت تحصیلی داشته باشد . عمده ترین عوامل خانوادگی مؤثر در پیشرفت تحصیلی عبارتند از :

۱- شرایط عاطفی و امنیت محیط خانواده
۲- شرایط اجتماعی و اقتصادی
۳- تحصیلات و سطح فرهنگ خانواده
۴- تعداد اعضای خانواده
۵- اشتغال کودکان
۶- ارتباط بین اولیا و مربیان
۷- حاکمیت ارزش های مادی
۸- اشتغال مادران
۹- اثرات تلویزیون
۱۰- طلاق والدین
۱۱- اعتیاد والدین

.شرایط آموزشگاهی :دسته دیگری از عوامل که می تواند تأثیر به سزایی در میزان موفقیت و افت تحصیلی دانش آموزان داشته باشند عوامل مربوط به مدرسه و معلم هستند. مهم ترین عوامل آموزشگاهی که بر پیشرفت یا شکست مؤثرند عبارتند از: ۱- روابط معلم و دانش آموز ۲- شرایط آموزشی و امکانات مطلوب تحصیلی ۳-کتاب های درسی و موارد آموزشی ۴- آماده کردن درس و نمره دادن ۵- فضای کلاس و تسهیلات مدرسه ۶- تعویض مکرر معلمان ۷- مهارت معلمان ۸- ارزشیابی ۹- نا هماهنگی برنامه ها و روش های آموزشی ۱۰- انتظارات مد رسه از دانش آموزان ۱۱- شلوغ بودن کلاس های درسی و…..

شرایط اقتصادی معلمین : شرایط اقتصادی امروزه به گونه ای رقم می خورد که روز به روز لایه های اجتماعی بیشتری زیر خط فقر قرار می گیرند ، در چنین شرایطی فرهنگیان کشور اغلب در آمدی کمتر از این دارند ، در حالی که در کشور های توسعه یافته معلمین از میان نخبه ترین افراد جامعه انتخاب می شوند و نیازهای مادیشان تا حد اشباع تأمین می شود . در ایران مشهود است که آموزش و پرورش به دلیل سطح نازل دستمزد ها ، آخرین انتخاب جوانان جویای کار است.متأسفانه این موضوع باعث شده تا معلمان به کارهایی که در خور مقام والای ایشان نیست

روی آورند نظیر مسافر کشی و یا تجدید کردن دانش آموزان در جهت گرفتن تدریس خصوصی ، یا فروختن سوالات امتحانی به دانش آموزان پیش از امتحان. راهکار این معضل را می توان در رویکرد دولت به آموزش و پرورش و اختصاص اعتبار مورد نیاز برای ایجاد مراکز و فضاهای آموزشی و رسیدگی به امور معیشتی فرهنگیان و جلوگیری از چند شغله شدن آنان است.
۵شرایط علمی معلمین :آموزش و پرورش از دو طریق نیروهای خود را جذب می کنند ، ۱- نیروهای تربیت شده در مراکز تربیت معلم و مدرس ۲- نیروهای جذب شده از دانشگاه های دیگر و از طریق مصاحبه و آزمون . معلمینی که شروع به کار می کنند از همان ابتدا نباید وارد سیستم آموزش شوند بلکه باید یک دوره کار آموزی کامل را ببینند ، اطلاعات معلمین تنها محدود به کتاب های درسی می شود. دوره های ضمن خدمت صرفاً برای گرفتن امتیازات استفاده می شود و اگر امتیازات نباشد معلمین رغبتی برای گذراندن دوره ها ندارند و گروه های آموزشی به مفهوم فعلی تأثیری برروندکیفیت آموزشی ندارند. ایجاد انگیزه در معلم به نحوی که بتواند آن را به دانش آموز خود انتقال دهدیکی از نکات بسیار مهم است که درگروه های آموزشی باید به صورت مداوم ومؤثربه آن پرداخته شود.

ضرورت مشاوره تحصیلی در زمینه جلوگیری از افت تحصیلی
برخی از دانش آموزانبه خاطر شرایط ویژه‌ای که دارند بیشتر در معرضافت تحصیلیهستند و برخی از آنها افتان وخیزان تجربه هایی از افت تحصیلی داشته‌اند. برخی از علل افت تحصیلی این دانش آموزانبه عوامل بیرونی مثل خانواده ،مدرسهو … که در بالا ذکر شده مربوط می‌شود. و برخی از علل ،علل فردی هستند مثل انگیزه خود دانش آموز ،

ادامه خبر / کلیک کنید
درباره ی ما بدانید خبرگزاری وحیدیه نگار /دیدبان حمایت ازحقوق شهروندی شهر وحیدیه وحومه.
تمامی حقوق برای این سایت محفوظ وهرگونه کپی برداری پیگردقانونی دارد خبرگزاری وحیدیه نگار